top of page
ІСТОРІЯ ШКОЛИ

ХVІІІ ст. Збільшується населення на Слобідській Україні з'являються перші школи. За переписом 1732 року згадуються школи при Нововодолазькій, Старовірівській та Маловодолазькій церквах. Але з посиленням кріпосницького гніту кількість шкіл при церквах зменшується. У 1877 році в Новій Водолазі була відкрита ,,двокласна,, школа, де навчалися діти заможних жителів (церковних служителів, поміщиків, багатих купців і ремісників). В основу навчання було покладено вивчення «закону божого» та відбування служби в церквах, яких у Новій Водолазі було чотири.

Грамотність серед населення не перевищувала 16% .Навчальні програми і плани були підібрані так, що не давали можливості переходити учням в інші школи (гімназії та середні школи). Умови навчання були такими, що більшість дітей Нової Водолаги відвідувати школи не могли.

17 грудня 1903 року Харківські губернські земські збори розглядали прохання жителів Нової Водолаги про побудову і відкриття земської вищої початкової школи, на що населення пожертвувало за чотири дні 1040 карбованців. Більшість депутатів губернських земських зборів були проти будівництва і відкриття школи, мотивуючись тим , що населенню вистачить початкової освіти. Відпускати кошти на утримання школи земство відмовлялось. За офіційними даними 1912 року в Харківській губернії через відсутність шкіл не було зараховано до початкової школи 28000 дітей шкільного віку.

У колишньому панському маєтку, що знаходився на території сучасної ЗОШ І-ІІІ ст.№2, діти почали навчатися приблизно у 1925-1926 роках. До цього часу діти навчалися у хаті сільського писаря, яка стояла недалеко від школи.

Першими вчителями загребельської початкової школи були Раїса Василівна Ігнатьєва, Олександра Олексіївна Барабаш та Поліна Павлівна Крамна.

У роки колективізації, на місці, де були розташовані куркульські млини, за ініціативою сільської ради, силами громадськості та учнів у 1929-1932 роках було побудовано нове приміщення школи, що працювала як початкова.

У1935 році відбувся перший випуск початкової школи. Відкриваються 5,6,7 класи. З цього часу школа стала семирічною. Наповнюваність класу становила більше 40 чоловік.

До 1941 року відбулося 6 випусків учнів, але жахливим випробовуванням для населення Нововодолажчини стала ВеликаВітчизняна війна.

Під час окупації у школі розмістився німецький госпіталь, а пізніше фашисти з неї зробили конюшню.

1943 року, після визволення Нової Водолаги ,розпочалася відбудова школи. Директором школи був Палкін Іван Васильович. Школа мала дуже жалюгідний вигляд. Дах та стіни - знівечені снарядами. Вікна зовсім або до половини були закладені цеглою. Через це в коридорах та класах було темно . Груби були розвалені, стіни- брудні. Навколо школи знаходилися величезні рівчаки та ями, вириті бомбами. Доки тривала відбудова школи, заняття проходили в будинку№1 по вулиці , яка зараз має назву 19 Парт’ їзду. У 1943-1944рр. директором школи була Пономаренко Марія Іванівна. Навчання в школі розпочалося 1944року. Умови були жахливі: парт, стільців, столів не було, мали лише 1 буквар на 3-4 чоловіки, у кожному класі було своє пічне опалення. Взимку було дуже холодно – топили торфом і дуже мало. Сиділи на лавах одягнені. Коли ставало темно, в класах засвічували свічки, каганці. Але, не дивлячись на тяжкі умови, діти з великим бажанням ішли, щоб пізнати щось нове, цікаве, чомусь навчитись. Цього ж року був проведений перший набір до 8-го класу. У старші ж класи (8,9,10-ті класи) мали змогу йти лише ті учні, які могли заплатити за рік навчання 150 рублів. Тому більшість учнів ішли до вечірньої школи. У 1944-1945 роках директором школи був Соляник Володимир Іванович

Директором школи у 1945-1952 роках був Григорій Гнатович Щербань. До вчительського колективу входили : Анастасія Денисівна Холодна, Ольга Григорівна Щербак, Катерина Іванівна Михайлова та ін.

У 1946 р. зробили капітальний ремонт школи: з двох класних кімнат зробили чотири, відремонтували підлогу, вікна, двері, дах. На подвір’ї побудували хлів. Класи були переповнені (більше 40 чоловік).

А вже у 1947 році був перший випуск десятого класу. Проте ,,голодний’’ 1947 рік примусив багатьох учнів шкільне приладдя замінити на знаряддя праці.

 

Були і хлібні картки, і зовсім прозорий суп у сім’ях , і побивання у пошуках 150 рублів для сплати за навчання. Значна частина учнів відсіялась, і до 9 класу подали заяви лише 13 чоловік.

 

СУЧАСНИЙ ВИГЛЯД ЗАКЛАДУ

3 1 грудня 2011 року в школі відкриті класи (групи) з вечірньою (заочною) формою навчання

З 01 вересня 2012 року

у навчальному закладі відкрито різновікову групу дошкільного підрозділу з короткотривалим перебуванням

Нововодолазьку загальноосвітню школу I-III ступенів №2 Нововодолазької районної ради Харківської області перейменовано на

Нововодолазький навчально-виховний комплекс (загальноосвітню школу I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області

Згідно наказу відділу освіти Нововодолазької селищної ради №01 від 14.12.2017

Нововодолазький навчально-виховний комплекс (загальноосвітню школу I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області перейменовано на

Нововодолазький навчально-виховний комплекс (загальноосвітню школу I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької селищної ради  

Згідно рішення ХVІІ сесії VІІІ скликання Нововодолазької селищної ради №1403 від 22.06.2018

Нововодолазький навчально-виховний комплекс (загальноосвітню школу I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької селищної  ради перейменовано на

Нововодолазький ліцей №2 Нововодолазької селищної  ради Харківської області

bottom of page